Haber Detayı

Vatan Makina 300 Tonluk 4 biyel kollu pres üretti


Vatan Makine Mercedes-Benz firması için 4 biyelli eksantrik dişlili mekanik pres üretti.Vatan Makine yönetim kurulu üyesi Nail Umar; “ Özellikle bizim işimiz olan sac şekillendirmede alanlar eskiye nazaran daha da genişledi, daha da büyüdü. Pres kapasitesinin sürekli artışı ve mevcut preslerin kapasitelerinin büyümesi de söz konusu olmaya başladı. Türkiye’de de gelişen ana sanayiyle beraber bu tür yüksek kapasiteli makineler rağbet görmeye başladı.” diyerek bir preste, özelikle çalışma sahası olan masanın (tabla) büyüklüğü, kurs denilen koçun hareket miktarının büyüklüğü ve yüksekliğinin (koç/tabla ara-açıklığı) çok önemli olduğunu hatırlatarak; “Geçmiş yıllarda Rusya’dan ve Doğu Almanya’dan eski presler çok paralar harcanarak, istenilen performansın sağlanıp sağlanamayacağı belli olmadan getiriliyordu.

Bugün biz Türkiye’de; masası 2500x1500 olan, kapalı kalıp yüksekliği 900mm olan, kurs-hareketi 400mm olan, 4 biyelli ve Türkiye de alışılmış krank sistemi yerine eksantrik dişliyle mekanik hareket yapan presler dizayn etmeye başladık. Bunların öncüsü olan ilk makine de bu makine.” diye konuştu.

Nail Umar; “ Bu pres yukarıdan aşağıya mekanik kuvvetle 300 ton basıyor, alttan yukarıya da 80 ton basıyor. Alttan basılan bu 80 tonu da yukarıdan yenmek için toplam 380 ton üstten kuvvet uygulanarak, net 300 ton güç elde ediyoruz. Alttan tahrikli olan bu makine, bir nevi çift tesirli ama alttaki tesir yay mantığıyla, pnömatik piston olarak işliyor.”diyerek son derece rijit ve çok güçlü bir gövde yaptıklarını söyledi. Bu presle kalıp ömürlerinin son derece uzun olmasını beklediklerini açıklayan Nail Umar, presin büyüklüğünden dolayı alt köprü, yan kolonlar, hareket eden koç ve üst köprü olmak üzere 5 parçalı gövde olarak dizayn edildiğini belirterek; “Bu tür presler her kola bir dişli mantığıyla dizayn edilmiyor, biz bu presi her kola bir dişli mantığıyla dizayn ettik, yani 4 çekerli araba gibi 4 çeker pres yaptık. Mercedes-Benz bir standart tespit etti, kuvvet, masa, ara yükseklik vb. gibi ihtiyaçlarını söyledi, biz o oranlara göre bu makineyi tasarladık ve ürettik. Ancak makinenin; 300, 500, 1000 ton kuvvetlerde masa ebadına göre olan çeşitlerini de, müşterilerin taleplerine göre üretmeye devam edeceğiz.” dedi. Makinenin büyüklüğünü ana sanayinin belirlediğini, dolayısıyla Türkiye de uzun süre bu sahadaki preslerin büyüklüğü için 2500-1500 ideal bir büyüklük olacağını kaydeden Umar;“Türkiye’de yapılabilecek iddialı bir masa büyüklüğüne ulaştık. Buradaki esas espri de presin kurs miktarının 400mm olması, ayrıca bizim, “koç yükseklik ayarı” adını verdiğimiz reglaj ayarının da 450mm. Bunların hepsini topladığımızda son derece muhteşem bir tasarım ortaya çıkıyor.” diyerek, 4 biyelli, eksantrik dişlili, mekanik pres tezgahının gücüne dikkati çekti.Çok ilginç bir kontrol sistemi dizaynı yapıldığını belirten Nail Umar; “ bu kontrol sistemi sayesinde 4 operatör aynı anda ve güvenli bir şekilde çalışabiliyor, normalde presler yüksek risk içeren makinelerdir, herhangi bir kaza sırasında bir sürü aksilik çıkabiliyor, organ kaybı hatta can kaybı meydana gelebiliyor. Biz bu presi programlarken olabilecek kaza senaryolarını tasarlayarak, o kaza senaryolarına göre Avrupa direktifleri doğrultusunda tedbirlerini aldık. Müşteri bizden 4 operatörle çalışabilme yeteneği istedi ve aynı zamanda bu makinenin güvenli çalışılabilecek bir makine olması gerekliydi, bu özelliklerin ikisini de aynı anda temin etmek
çok ciddi bir program desteği, ciddi bir yazılım desteği gerektirir.” diyerek, müşteri firmanın talepleri doğrultusunda hazırlanan pres’in mekanik tasarım, elektronik tasarım, ve yazılımıyla bütün dizaynının Vatan Makine’ye ait olduğunu belirtti.

“ İddialıyız, Türkiye’de paranın satın alabileceği en iyi presi yaptığımıza inanıyoruz, bu sadece bizim ülkemiz için de geçerli değil çevre coğrafyalar içerisinde de bunun böyle olduğuna inanıyorum.” diyen Vatan Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nail Umar pres tezgahında hiç bir şeyden kaçınılmadığını, Türk sac işleme sanayi için son derece faydalı bir ürünün ortaya çıktığına inandığını belirterek. “ Eskiden bu makinelerin son derece eski modelleri ithal ile satın alınıyordu ve tamir edilebilmesi, arkasında üretici desteğinin sağlanması sorun yaratıyordu, şimdi Türkiye’de sac’ın önü açık ve artık İstanbul da büyük sac parçaları işleyebilecek presleri üreten, 50 yıldır ticaretin içerisinde bulunan, itibara son derece önem veren, adını zedelemek istemeyen bir firma var. Böyle bir firmanın ürününü almış olan müşteriler de satış konusunda, yedek parça konusunda ve servis hizmetinin kalitesi konusunda bu özelliğimiz avantaj getirecek, böylece ürünleri satın alan firmalar sıfır riskli bir ürün satın almış olacaklar.”dedi.

Makinedeki elektronik sistemin “kullanıcı dostu” olarak tasarlandığını, dokunmatik ekranlarla makinenin istenilen şekilde yönlendirilebildiğini belirten Umar; “ program son 50 hatayı raporlayabiliyor, böylelikle yöneticilerin, daha rahat arıza takibi yapmalarına ve daha sorunsuz bir sisteme kavuşabilmelerine yardımcı oluyor, kimse ayranına ekşi demez ancak bu makinenin her aşamasında; siparişinden, tasarımına, imalatından, yüklenişine kadar her aşamasını gördük yaptığımız titizliği biliyoruz. Son derece titiz bir montaj gerçekleştirildi, imalat son derece dar toleranslarda yapıldı, kısacası arkadaşlarımız sık eleyip ince dokuyarak bir montaj gerçekleştirdiler, öyle ki, makine müşterinin üretim tesisinde devreye alındıktan sonra 10-20 sene sorunsuz çalışacak diye bir öngörüde bulunabiliriz.”diyerek, Türkiye için Türk sac işleyicileri için güzel ve doğru bir makine yapıldığına inandığını belirtti.


Tarih : 10.8.2011  Okunma Sayısı : 4.627

Etiketler : pres , 300 ton , mercedes ,

Copyright © 2020 vatanmakina.com.tr

??